Basında Biytaş
Biytaş 2013 Yılına Hazır

Isıtma, soğutma, havalandırma, havuz ve sauna sektörünün lideri Biytaş 2013 yılı politikalarını şirket çalışanlarının tamamının katıldığı değerlendirme toplantısında belirledi. İnşaat sektörünün 2012 yılının masaya yatırıldığı ve sektörün 2013 yılı öngörülerinin değerlendirildiği toplantıda Biytaş’ın 2013 yılı yol haritası belirlendi.

Biytaş Şirketler grubu Başkanı Suat Gülçimen toplantıda yaptığı konuşmada 2012 yılının Avrupa’daki kriz ve Ortadoğu’daki iç çatışmaların gölgesinde geçtiğini ve yaşanan gelişmelerden Türkiye ekonomisinin olumsuz etkilendiğini söyledi. Gülçimen Avrupa’nın Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olduğunu belirterek Avro bölgesindeki kriz yüzünden bu pazarın eski cazibesini kaybettiğini belirterek, “Hükümet AB pazarına ve iç karışıklıklarla sarsılan Ortadoğu pazarına alternatif aradı. Afrika ve Amerika kıtalarındaki gelişen ekonomiler ile Uzakdoğu’daki gelişen ülkeler ile yapılan anlaşmalar sayesinde ihracatımız yine rekor kırdı” dedi.

Bursa’nın üretim kenti olduğunu özellikle otomotiv sektörü açısından Avrupa pazarının çok önemli olduğunu vurgulayan Suat Gülçimen Bursa ekonomisinin Avrupa’daki kriz nedeniyle sıkıntılı bir yıl geçirdiğini bu nedenle inşaat sektöründe beklenen büyüme olmadığını belirterek, “Biytaş olarak yaşanan gelişmelere ayak uydurduk. Kurulduğumuz günden bu yana yenilikleri takip ederek büyüdük. Ekonomideki olumsuzluklar karşısında umutsuzluğa kapılmayıp atılım yaptık 2012’de de aynı anlayışla yolumuza devam ettik” diye konuştu.

  • 2012 Biytaş’ın Yatırım Yılı Oldu
Biytaş olarak 2012 yılında önemli yatırımlar yaptıklarını, şirket merkezini 3 bin metrekarelik bir alana taşıdıklarını, kadrolarını genişleterek pazarlamaya ağırlık verdiklerini söyleyen Gülçimen, “İnşaat sektörü Bursa’da tıkanınca bizde batı ve güney bölgelerimizde yeni projeler takip ettik. Sektördeki yenilikleri takip ettik ve uygulamaya soktuk. Böylece Bursa’daki sektörümüzde yaşanan durgunluğu yeni pazarlar bularak aşma gayreti içinde olduk” şeklinde konuştu.

  • “Atılım Yılımız Olacak”
2013 yılında da 2012 yılının benzeri bir ekonomik büyüme beklendiğini bu nedenle talep ertelemelerin devam edebileceğini söyleyen Gülçimen, “Bu nedenle 2013 yılında da çok çalışmaya devam edeceğiz. Bu toplantıda sizlerin önerilerini alacağız. Pazarda daha etkili yer almak için önerilerinizi dinleyeceğiz. Biytaş olarak 2013 yılına hazırız. Kalite ve koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışı ile hareket etmeye devam edeceğiz. Bu yıl bizim için atılım yılı olacak” dedi.

Suat Gülçimen’in konuşmasının ardından Biytaş bünyesinde görev yapan idari kadrolardaki yöneticiler de 2012 yılına ait gözlemlerini ve 2013 yılına ait planlarını paylaştılar.  Biytaş personeli tarafından dile getirilen sorunlara ilişkin çözümlerin ve yeni döneme ilişkin yol haritasının çıkarıldığı toplantı sonunda yeni dönem hedefleri ve projeleri belirlendi.
Yeniliklerin Öncüsü Biytaş, ‘enerji Verimliliği Kanunu’na Uygun Alt Yapısını Tamamladı
Isıtma, soğutma havalandırma sektörünün lideri Biytaş, ısı gider paylaşım sistemleri alanında da anahtar teslimi hizmet vermeye başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Bursa bölgesinde tüketim verilerinin toplanması ve faturalandırılması alanında da yetki belgesi alan Biytaş apartman ve sitelere Enerji Verimliği Kanunu’nun getirdiği şartları yerine getirmede çözüm ortağı oldu.

Biytaş Şirketler Grubu Başkanı Suat Gülçimen Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca, eski merkezi sistem binalarda ısınma giderinin daire veya metrekare başına bölünmesinin yerine, ‘Isı pay ölçer’ adı verilen elektronik ısıölçerlerin kullanılmasının ve ısıtma giderlerinin bu şekilde paylaştırılmasının zorunlu hale geldiğini belirtti. Gülçimen bugüne kadar birçok ilke imza attıkları gibi, bu alanda gerekli yatırımı yaparak eksiksiz hizmet vermeye başladıklarını söyledi.

Suat Gülçimen merkezi sistemle ısınan binalarda ısınma maliyetlerinin, ısı kullanım miktarlarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan ve adına ‘ısı pay ölçer’ denilen sistemi kurma zorunluluğunu yerine getirmeyen konutlara, binalara, sitelere ‘Kabahatler Kanunu’na muhalefet suçundan dolayı bin 600 TL ceza uygulanmaya başladığına dikkat çekti. Kanunun uygulamaya girmesiyle birlikte apartman ve site yöneticilerinin nasıl bir yol izleyeceklerine ilişkin bilgiye ulaşmakta zorluk çektiklerinin altını çizen Biytaş Şirketler Grubu Başkanı Suat Gülçimen, sektördeki 35 yıllık deneyimleri ve teknik kadroları ile hemen harekete geçtiklerini ve gereken çözümü sağladıklarını söyledi.

Biytaş olarak bu alanda gerekli bilgilere ulaştıklarını ve gerekli teknik alt yapıyı hazırladıklarını da vurgulayan Gülçimen, “Yeni kanun gereği daire içindeki radyatörlerin tek kolondan beslenmesi yani daire içinde dağıtım kolektörü olması halinde ise ısı pay ölçer yerine daire girişlerinde kalorimetre yani ısı sayacı takılması gerekiyor. Isı pay ölçer veya kalorimetre takılmasının yanı sıra her bir radyatöre termostatik vana takılması zorunluluğu vardır. Bunlara ek olarak da termostatik vanaların oluşturacağı hidrolik dengesizlikleri gidermek için de kazan dairesindeki mevcut sirkülasyon pompalarını farklı basınç ve debiye göre kendini ayarlayabilen sirkülasyon pompaları ile değiştirmek gerekiyor” bilgisini verdi.
Suat Gülçimen Biytaş olarak; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaparak, merkezi ısıtma ve sıcak su sistemlerinde ısınma ve sıhhi sıcak su giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin yönetmelik çerçevesinde, “Ölçüm Şirketi” ve “Bölgesel Isı Dağıtım Satış Şirketi” olarak yetki belgesi aldıklarını da söyledi. Bu yetki belgesine sahip bölgedeki tek firma olduklarının altını çizen Suat Gülçimen, “Bu alanda önemli bir bilgi birikimine sahibiz. Birikimlerimizi apartman ve site yönetimleri ile ücretsiz olarak paylaşıyoruz. Bize başvuran yöneticilere ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Binalar ve siteler için en uygun çözümü sunuyoruz. Ayrıca sayaç okuma ve faturalandırma hizmetini de veriyoruz” diye konuştu.
Suat Gülçimen yeni kanuna uygun olarak ısı ölçüm cihazlarının kurulumu, tüketim verilerinin toplanması, sayaç okuma, faturalama, mevcut tesisatta yapılması gereken değişiklikler dahil tek merkezden çözüm ürettiklerini söyledi. Gülçimen, “Isı pay ölçerler, kalorimetreler, su sayaçları, termostatik vanalar, M-bus sistemleri, frekans kontrol sistemleri ve ısı istasyonları cihazlarının satış ve montajını yaparak bu alanda, Bursa ve yakın çevresi başta olmak üzere ülke genelinde hizmet verecek sağlam bir alt yapı oluşturduk. Apartman ve site yöneticilerimiz bizi aradıklarında onlar için gerekli hızlı ve güvenilir çözümleri anında üreteceğiz” dedi.


Biytaş Isıtma Fuarına damgasını vurdu

Biytaş Isıtma 8. Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Doğalgaz Teknolojileri Fuarına damgasını vurdu. Sayın Vali Şahabettin Harput standımızı ziyaret etti..Alaaddin Bey Mh. 626. Sk. No:25 / 6 Elekromekanik Plaza Nilüfer / BURSA
444 0125